środa, 24 lutego 2016

Jak dbać o taśmy.


Taśma na szpuli bobinie lub talerzu absolutnie wszędzie powinna mieć najlepsze warunki aby w pełni odpłacić się nam znakomitym dźwiękiem.

Wielu początkujących użytkowników bez doświadczenia liczy na to że kupno magnetofonu Studer, Ampex, Telefunken, Otari itp, załatwia sprawę a to dopiero początek, trzeba wybrać odpowiednią taśmę której charakterystyka oraz wytrzymałość mechaniczna zapewni dobre współdziałanie.
Nie powinno się używać taśm cienkich przy mniej precyzyjnych transportach, powoduje to tylko niepotrzebną irytację.Najlepiej jest używać taśm które zalecił producent magnetofonu, wtedy jesteśmy pewni że taśma będzie współgrać na poziomie mechanicznym ale i odwdzięczy nam się dobrymi właściwościami dźwiękowymi.

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie jak najlepiej przechowywać i użytkować taśmy magnetofonowe.
Taśma nawinięta na szpulę zawsze powinna być przechowywana pionowo podobnie do sposobu przechowywania płyt winylowych, zapobiega to przekopiowywaniu materiału muzycznego.Taśma wraz ze szpulą powinna być zawinięta w folię.

Taśma nie znosi wilgoci, taką taśmę która jest zawilgocona można wyczuć po specyficznym zapachu, taką taśmę należy poddać gruntownemu czyszczeniu za pomocą specjalnej taśmy czyszczącej-o ile materiał muzyczny jest cenny w innym wypadku trzeba taką taśmę wyrzucić.Są jeszcze specjalne metody wypiekania a dokładnie wygrzewania taśm.

Opisze krok po kroku jak powinniśmy postępować z taśmą niewiadomego pochodzenia.

1.Po otwarciu pudełka zwracamy uwagę na wygląd szpul, czy szpula jest czysta czy ma zarysowania, jeśli ma rysy należy przypuszczać że jest niecentryczna,lub magnetofon na którym była używana nie był do końca sprawny.
Taka szpula poprzez złe nawijanie taśmy może ją uszkodzić, szkodzi także naszym magnetofonom gdyż przy szybkim przewijaniu powstają wibracje które niekorzystnie wpływają na cały tor przesuwu taśmy jak i układ przeniesienia napędu.

2 Po założeniu szpuli upewniamy się że nasza szpula jest centryczna, i możemy przejść do dalszych czynności
Sprawdzamy czy posiada taśmę rozbiegową potocznie zwaną rozbiegów-ką, jeśli nie koniecznie ją doklejamy.
Taśma rozbiegowa służy przede wszystkim temu aby nie dotykać palcami powierzchni taśmy magnetycznej.
W dalszym etapie zakładamy na specjalnym do tego celu wytworzonym bloczku taśmę czyszczącą, i przewijamy na wolnych obrotach tyle razy ile to jest konieczne, dotąd aż taśma czyszcząca jest czysta.
Wszystkie zanieczyszczenia muszą zostać usunięte, w przeciwnym razie cały tor przesuwu taśmy zostanie zabrudzony.
Po ostatnim przewinięciu taśmy w celu jej oczyszczenia, sprawdzamy z której strony należy taką szpulę założyć, w celu jej przesłuchania.
Opisuję tu przypadek odtwarzania szpul nagranych jako:  2 track stereo. 
Idealnym rozwiązaniem jest zakładanie szpuli z taśmą z prawej strony, przewijamy wtedy całość na lewą stronę po czym całość odtwarzamy do samego końca.
To rozwiązanie a więc przewinięcie całości na lewą stronę i odtworzenie całości daje nam gwarancję że taśma po przesłuchaniu jest nawinięta równo i nie ma tak zwanego schodkowania nośnika magnetycznego.

Taśma która pomimo wykonania wszystkich czynności które opisałem powyżej  nawija się nierówno na szpuli może mieć wadę mechaniczną, powstałą w procesie użytkowania a właściwie w niewłaściwym procesie użytkowania.

Co jeszcze szkodzi taśmie?

Starajcie się jak najmniej przewijać taśmę, zmienna wilgotność, przeciągi oraz nagłe ochłodzenie często powoduje że taśma jest narażona na swego rodzaju szok/stres, czego efektem jest np złe układanie się taśmy na szpulach, niektóre taśmy posiadają tak zwaną pamięć- po powrocie do odpowiedniej temperatury oraz wilgotności taśma powraca do swoich mechanicznych parametrów.


W żadnym przypadku nie powinno się ustawiać magnetofonu szpulowego w miejscu gdzie byłby narażony na nagłe zmiany temperatury oraz wilgotności, to jest niedopuszczalne!

Praca magnetofonów studyjnych zazwyczaj przebiega w określonych warunkach, stała wilgotność oraz temperatura powietrza to czynniki obowiązujące w każdym dobrym studiu nagraniowym.
Często jest wydzielone specjalne miejsce lub pomieszczenie gdzie magnetofon  ma idealne warunki pracy, a obsługujący go technik może odciąć się od innych studyjnych pomieszczeń, to bardzo dobre rozwiązanie gdyż praca z magnetofonem w reżyserce może być dla postronnych osób uciążliwa, choć bywa i tak że reżyserka jest urządzona źle i bez jakiegokolwiek logicznego rozmieszczenia poszczególnych sekcji ale to odrębny temat.
Pamiętajmy o jednym, co jaki czas przyglądajmy się całemu torowi przesuwu taśmy, być może prowadnice są wyrobione i ścinają taśmę, lub głowice mają ostre rowki, to już inna bajka i trzeba temu w pewien sposób szybko zapobiec, nie można używać wtedy taśm bo zniszczymy je całkowicie.

Dodam że temat będę uzupełniał materiałami filmowymi i zdjęciami proszę także o sugestie co Was interesuje w ww temacie postaram się to szerzej opisać.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz